NSU University School Achievements

  • Academics
  • Arts
  • Athletics
  • Alumni
  • College Acceptances
  • Faculty

NSU University School Facts

Young boy with blue shirt

Students

1,890

Campus

28 acres located on the campus of Nova Southeastern University

Founded

1971

Faculty

200; More than 75% hold advanced degrees

Academic Achievements

  • A 12th-grade student was named one of 565 semifinalists in the 2015 U.S. Presidential Scholars Program.
  • Eleven seniors were recognized as semifinalists in the National Merit Scholarship Program.
  • Eight students were recognized as National Merit Commended Students.
  • Five students were recognized by the National Hispanic Recognition Program as National Hispanic Scholars.
  • Two students were recognized as semifinalists in the National Achievement Scholarship Program.
  • Thirteen juniors will receive recognition in the 2016 National Merit Scholarship Program this Fall.
  • A senior student won a prestigious Silver Knight Award in Art and 5 students received Honorable Mentions in their respective categories.
  • The Robotics Team is currently ranked as #1 in the state of Florida and received the Excellence Award.
  • The Speech and Debate team was honored with a National School of Outstanding Distinction Award for being one of the Top 10 speech and debate programs in the United States.
  • Three students placed in the top 10 nationally at the largest debate tournament in the world, with more than 3,000 competitors.
  • One Middle School student was the National Champion in Humorous Interpretation and three students placed in the top five in their respective categories.
  • The Speech and Debate Team had the Best Overall School Performance at the National Tournament of Champions.
  • One sophomore became State Champion in Humorous Interpretation at the 2015 Florida State Speech and Debate Tournament.
  • A junior student won the 17th annual Miami Herald Business Plan Challenge for her photography business.
  • Four Upper School writing fellows presented at the annual Conference on College Composition and Communication (Four Cs).
  • Our school is ranked in the top 10 high schools in South Florida for high school voter registration.
  • A senior student was nominated as Student of the Year for the 16th Annual Student Life Achievement Awards (Stueys).
  • The JA Fellows Team won JA Fellows Company of the Year for South Florida.
  • The International Relations Club was recognized as Outstanding Delegations at NSU’s Model United Nations.
  • A Middle School student won second place in the Middle School Division of the Jewish Museum of Florida's Statewide Creative Writing Contest.
  • Our school had an AP pass rate of 81.1%, the highest in the past five years.
  • One Lower School student one first place in the state of Florida in the InvestWrite writing competition.
  • One seventh-grade student qualified to compete in the state-level competition of the National Geographic Bee.
  • One Upper School student was selected as a House Messenger for the Florida House of Representatives House Page & Messenger Program in Tallahassee.
  • A 10th-grade student placed third in the K-12 division of the Florida State Scholastic Chess Championship.
  • One student finished in sixth place in the tenth-grade division at the National Grade Chess Championships.
  • Four Upper School students were selected to represent Florida at the American Regions Mathematics League Competition.
  • The Math Team placed first in the state of Florida and is ranked as one of the top 42 teams internationally in the prestigious Purple Comet Math Competition.
  • Two students advanced to the National Chemistry Olympiad exam.
  • A junior student placed in the Top 2% in the Mu division at the Log 1 math tournament sponsored by Mu Alpha Theta.
  • The Math Team earned top honors at the Florida Association of Mu Alpha Theta (FAMAT) State Math Competition.
  • One Upper School student placed in the top 151 students in the United States in the national qualifying test of Who Wants to be Mathematician.
  • Eleven students ranked in the Top 20 in their individual subject tests and the Math Team placed second overall at the FGCU Invitational Math Competition.
  • Eight students won top honors at the Princeton University Math Competition.
  • The Calculus Team finished in the top three overall, and the Geometry and Statistics teams ranked in the top 10 at the FAMAT Regional Math Competition.
  • Three Upper School students and one Middle School student placed first in the Broward County Science Fair and named state finalists.
  • Four Upper School students earned the titles of Overall Team Champions and Quiz Bowl Team Champions at the UF Chem-A-Thon competition.
  • Five Upper School students advanced to the national-level American Invitational Mathematics Exam (AIME). One student ranked 24th out of 24,141 students in the United States on the AMC12B exam putting him in the top 0.1% in the nation.
  • One Upper School student advanced to the semifinals of the Physics Olympiad.
  • Our school finished in the top six overall at the Mu Alpha Theta (FAMAT) Regional Math Competition.
  • The Robotics Team qualified as one of only 450 teams nationwide to compete in the VEX Robotics World Championship.
  • At their first competition, the Computer Science Team members were awarded over $45,000 in scholarships to Stetson University.
  • Three students earned first place and three students earned third place at the 8th Annual Florida International Chinese Speech and Skit Contest held at FIU.
  • Two students received Superiors and one student received Outstanding at the 10th Annual Florida Statewide Chinese Competition.
  • Middle School Saynète (short skit) cast members won the distinction of Prix du Jury and the Upper School team won second place overall in the AAA division at the Congrès de la Culture Française en Floride, the state French competition.
  • Fifteen out of 15 students received the highest possible score of Sobresaliente (outstanding) in the Impromptu (speech) category at the Florida State Spanish Conference.

Performing & Fine Arts Achievements

  • Two University School students won Congressional Art Awards, the highest honor a student can win from the Alliance for Young Artists & Writers. Three students won Honorable Mention in Digital Art.
  • Sixty-six students earn a combined total of 115 regional awards at the 2015 Scholastic Art and Writing Awards.
  • University School had 6 national winners at the 2015 Scholastic Art & Writing Awards. In the category of Art, students earned one American Visions Medal, one Gold Key, and three Silver Keys. In the category of Writing, one student won a Gold Key and Best in Grade.
  • One 4th-grade student was named finalist/winner of honorable mention in Level 1 middle school in piano and a fourth grade student was named a finalist in guitar at the prestigious South Florida Young Artist Solo Competition.
  • Nine students performed were selected for the 2015 Florida All State Choruses and performed at the Florida Music Educators Associations State Conference/Convention.
  • Lower School Sunsations were invited to sing at Christmas on Las Olas.
  • Three vocal soloists and one duet achieved Superior ratings at the Florida Vocal Association District 15 Solo and Ensemble Music Performance Assessments.
  • The Upper School and Middle School Chorus achieved Superior ratings at the District Chorus Music Performance Assessments.
  • At the Florida Vocal Association State Solo and Ensemble Assessments, two soloists achieved Excellent ratings for their vocal solos and one duet received a Superior rating. One soloist also received a Superior rating for her vocal solo and received Honors designation.
  • The Junior Thespians Troupe 88233 received straight Superiors at the Junior Thespian State Festival in Melbourne.
  • NSU University School had 18 nominations for The Mystery of Edwin Drood including Best Song, which was performed at the CAPPIES Gala.
  • Three theater students won their CAPPIES nominations: Freshman Critic, Choreography, and Female Vocalist
  • The thespian troupe received straight superiors for their show at District 13's One Act competition. The technical crew also received superiors, two students were selected as All Stars, one student was selected as Best Stage Manager.
  • At the Florida State Thespians District Competition, Upper School students received three Critics' Choice awards, as well as 11 Superior and 13 Excellent ratings and Middle School students received one Critics' Choice award, nine Superior and five Excellent ratings.
  • The Upper School Thespians for earning 7 superior and 1 excellent awards at the State Thespians Competition in Tampa.

  • USchool students won first place overall, third place overall, and honorable mention awards at the Congressional Art Competition award ceremony, sponsored by Congresswoman Debbie Wasserman-Schultz.
  • Four students won a 2014 South Florida CAPPIE (Critics and Awards Program) in the category of Make-Up for Shrek.
  • Numerous students received recognition at the National Scholastic Writing Awards .
  • Our students advanced to the state-level thespian competition.
  • A USchool dance teacher was recognized as Broward County's Dance Teacher of the Year.
  • Middle School students earned four Superior ratings and five Excellent ratings in the State Junior Thespians competition.
  • Five choral students performed at the Florida Vocal Association District Solo and Ensemble Assessments and earned Superior ratings. Eight students received Excellent Ratings.
  • USchool students received more than 70 awards in the most prestigious awards program for teen artists, the Regional Scholastic Art Competition.
  • Thirteen Middle and Upper School students were selected to the Florida All State Choirs.
  • The Upper School chorus received straight Superior ratings for their performance at the Florida Vocal Association District Music Performance Assessments.
  • The Senior Thespian Troupe received 7 Excellence and 7 Superior awards at the Florida Thespian District 13 Festival.
  • The Junior Thespian Troupe received 11 Excellence, 6 Superior, and one Best in Show award at the Junior Thespian District 3 Festival.
  • Eight students received Superior(s) at the Florida State Junior Thespians Festival.
  • The Upper School Concert Band received a Superior rating at the Florida Bandmaster's Association District Concert Music Performance Assessment.
  • Eleven Upper School band members received Superior ratings in the Florida Bandmaster's Association District Solo and Ensemble Assessments.
  • Middle and Upper School orchestral strings students earned 16 Superior rankings at district assessments.
  • Two students were selected among students throughout Florida to play in the All State Concert Band.
  • NSU University School students captured six first place wins and 10 students were state finalists at the Jim Harbin Film/Video Contest.
  • Twelve Student Excellence Awards from the National Academy of Television Arts and Sciences were given to Upper School students for their outstanding work in video production.

 

Athletic Achievements

  • For the second year in a row, the Varsity Boys Golf Team won the District 23 Championship.
  • One student is the individual District Champion for the Varsity Girls Team.
  • One student qualified for the 2015 USA Triathlon Age Group National Championships.
  • Four University School varsity teams are on the Florida High School Athletic Association (FHSAA) Academic Team Champions list for academic achievement in their respective sports. The girls basketball team captured first place in their sport’s classification and the boys soccer team held the second spot in their category.
  • On National Signing Day, 21 student-athletes signed with the college they have chosen to attend after graduation.
  • NSU University School's Golf, Varsity Football and Boys Swimming and Diving teams recently all earned the title District Champions.
  • Plans are underway for NSU University School's Sports Center II. The Sports Center II will boast a state of the art fitness center, 2 full-sized basketball courts, and a variety of areas for physical fitness activities and programming.
  • Varsity boys basketball, girls basketball, football and girls lacrosse teams ranked first in the state in their respective classifications for highest team GPA.
  • 100% of the varsity teams meeting the minimum number of participation were named in top 10 by the FHSAA academic team champion program.
  • Jan Northrop was named Broward County Coach of the Year for Boys' Lacrosse by the Sun-Sentinel.
  • The following awards were given to our students: Miami Herald Scholar Athlete Finalist and First Team for Miami Herald's Broward All-County Boys Soccer Team, Second Team, and Honorable Mention; Sun-Sentinel's Broward All-County Boys Soccer Team, Second Team and Honorable Mention.
  • A USchool team raced in the Scholastic National Championship in the Boys Junior Double. One member was selected to train at a US Rowing national sculling camp held in Seattle at the University of Washington. The other team member is competing in Junior Worlds.
  • Miami Herald's All-Broward Boys' Lacrosse honored our students for the following awards: First Team, Second Team, Honorable Mention.
  • First Team, Second Team, and Honorable Mention honors were given in the District 29 Awards.
  • First Team and Second Team honors were given to our students in the FHSAA All-Region Awards.
  • NSU University School captured district titles in football, boys golf, boys swimming/diving and boys tennis.
  • Three individual swimming/diving state championships were won in girls 100 breaststroke, boys 100 breaststroke and 50 freestyle.
  • Five individual district and regional championships were won in boys golf, boys swimming/diving and girls swimming/diving.
  • Two middle-school tennis players won silver medals at the Championship League Playoffs.
  • JV girls soccer completed an undefeated season.
  • Middle-school girls swimming/diving team was league champion.
  • Two of our students were selected to play in the Florida/Georgia Future Stars Football Game.
  • Our senior left-handed pitcher was awarded first team All-Broward County by the HSBN (High School Baseball Network).

Alumni Achievements

  • Class of 2010
    Mara Sassoon
    graduated summa cum laude from Brandeis University last May with degrees in Creative Writing and Studio Art. While there, she wrote a manuscript for a novel as her thesis under her advisor, author Stephen McCauley. She is currently attending the Columbia Publishing Course at Columbia University's Graduate School of Journalism and (almost) acclimating to life in New York City.
  • Class of 2004
    Jamie Greenfield graduated NSU University School in 2006, graduated from law school in 2013 and is currently living in New York City. She is an in-house litigation attorney for the Port Authority of New York and New Jersey and practice in both New Jersey and New York
  • Class of 2002
    Since graduating from NSU University School 2002, Jessica Morhaim Wijtenburg went on to earn a Bachelors of Science degree in Elementary Education from Florida State University in 2006. She has been working as a classroom teacher since 2007 and was recently promoted to the Curriculum Specialist in 2013.
  • Class of 1999
    After spending several years as an Assistant State Attorney in Broward County, Erica (Singer) Mekles is currently an associate at K&L Gates, LLP in their Newark office where she practices commercial litigation. Married in 2011, Meckles has one daughter, Sylvie Jade, who was born in October, 2013
  • Class of 1997
    Ward Damon, PL, a multi-disciplined law firm primarily serving South Florida, announced Adam Seligman as an Equity Partner of the firm. He has been recognized as a Legal Elite “Up and Comer” by Florida Trend magazine for three consecutive years. Seligman earned his Juris Doctorate at Stetson University College of Law. He also obtained his MBA from Stetson NSU University School of Business Administration and graduated from the University of Florida with his Bachelor of Science degree.
  • Class of 1997
    In 2014, Jenna Corey Shulmanbecame the Executive Director of JELF (Jewish Educational Loan Fund), which gives interest-free loans for college + grad school to Jewish students living in FL, GA, NC, SC & VA. Corey is a Sr. Technical Architect with AT&T. She lives in Atlanta with her son, Micah.
  • Class of 1993
    Libby Anker’s
    Book, “Orgies of Feeling: Melodrama and the Politics of Freedom”, was recently published.
  • Class of 1992
    After 14 years in online journalism at the San Diego Union-Tribune, Jennifer Croshaw Balanky has moved into health care digital marketing. She is now digital content manager at Sharp HealthCare, San Diego's largest private employer with a workforce of 20,000. Jennifer leads content strategy and social media efforts for the public-facing website and intranet.
  • Class of 1988
    Jen Goblisch (Ryan)
    currently works at LE DU'S WINES in Manhattan, a Zagat Rated #1 Wine Shop in NYC five years running! Since moving to New York City in 2001, wine has been a passion for Goblisch and she is currently working with one of the best sommeliers in the world, Jean Luc Le Du (James Beard Award Winner) and writes regular pieces for their blog (www.leduswineblog.com)

College Acceptances

  • Allegheny College
  • American University
  • Amherst College
  • Arcadia University
  • Arizona State University
  • Auburn University
  • Babson College
  • Belmont University
  • Bentley University
  • Bethune-Cookman University
  • Boston College
  • Boston University
  • Brandeis University
  • Bucknell University
  • California Institute of the Arts
  • Campbell University
  • Carnegie Mellon University
  • Champlain College
  • Chapman University
  • Clemson University
  • College of William and Mary
  • Columbia College Chicago
  • Concordia University - Montreal
  • Concordia University Chicago
  • Cornell University
  • Curry College
  • Dartmouth College
  • DePaul University
  • Drexel University
  • Duke University
  • Elon University
  • Emerson College
  • Emory University
  • Fairleigh Dickinson University
  • Florida Atlantic University
  • FAU – Wilkes Honors College
  • Florida Gulf Coast University
  • Florida Institute of Technology
  • Florida International University
  • Florida State University
  • Fordham University
  • George Mason University
  • The George Washington University
  • Georgetown University
  • Georgia Institute of Technology
  • Georgia State University
  • Guilford College
  • High Point University
  • Hofstra University
  • Illinois Institute of Technology
  • Indiana University
  • Indiana University Kelley School
  • of Business
  • Ithaca College
  • James Madison University
  • Johns Hopkins University
  • Kenyon College
  • Lawrence University
  • Lesley University
  • Louisiana State University
  • Lynn University
  • Maryland Institute College of Art
  • Marymount Manhattan College
  • Massachusetts Institute of Technology
  • Mercer University
  • Miami Dade College
  • Michigan State University
  • Middle Tennessee State University
  • Muhlenberg College
  • New College of Florida
  • New York University
  • NYU Stern School of Business
  • Northeastern University
  • Northwestern University
  • Norwich University
  • Nova Southeastern University
  • Oberlin College
  • Oregon State University
  • Pace University, New York City
  • Pennsylvania State University
  • Polk State College
  • Pratt Institute
  • Purchase College State University
  • of New York
  • Purdue University
  • Quinnipiac University
  • Rensselaer Polytechnic Institute
  • Rhodes College
  • Rice University
  • Rider University
  • Rollins College
  • Santa Fe College
  • Savannah College of Art and Design
  • School of the Visual Arts
  • Seton Hall University
  • Simmons College
  • Skidmore College
  • Southern University and A&M
  • College
  • Stetson University
  • Suffolk University
  • Syracuse University
  • Tallahassee Community College
  • The Theatre School at DePaul University
  • Tufts University
  • Tulane University
  • University of Alabama
  • University of Arizona
  • University of California, Berkeley
  • University of California, Los Angeles
  • University of California, San Diego
  • University of California, Santa Barbara
  • University of California, Santa Cruz
  • University of Central Florida
  • University of Colorado at Boulder
  • University of Connecticut
  • University of Delaware
  • University of Denver
  • University of Florida
  • University of Georgia
  • University of Hartford
  • University of Illinois at Chicago
  • University of Illinois at Urbana-
  • Champaign
  • University of Maryland
  • University of Massachusetts, Amherst
  • University of Miami
  • University of Michigan
  • University of Michigan Ross School
  • of Business
  • University of Mount Union
  • University of New Mexico
  • University of New South Wales
  • (Australia)
  • University of North Carolina at
  • Chapel Hill
  • University of North Carolina School
  • of the Arts
  • University of North Florida
  • University of Notre Dame
  • University of Pittsburgh
  • University of Rhode Island                
  • University of Richmond
  • University of South Carolina
  • University of South Florida,
  • St. Petersburg
  • University of South Florida, Tampa
  • University of Southern California
  • University of Tampa
  • University of Tennessee, Knoxville
  • University of Texas, Austin
  • University of Texas, McCombs
  • School of Business
  • University of the Arts
  • University of Vermont
  • University of Virginia
  • University of Washington, Bothell
  • University of Waterloo (Canada)
  • University of West Florida
  • University of Wisconsin
  • Valencia College
  • Vanderbilt University
  • Villanova University
  • Wagner College
  • Wake Forest University
  • Warren Wilson College
  • Washington University in St. Louis
  • Washington University in St. Louis,
  • Olin School of Business
  • Wesleyan University
  • West Virginia University
  • Western University (Canada)
  • Wharton School of the University of
  • Pennsylvania

Faculty Achievements

  • Jenny Cook, former Director of the Arts received her third Diamond Award from the National Speech and Debate Association.
  • A Lower School staff member's proposal was accepted for presentation at the 2015 One Goal: Building the Future Together, "Putting Families and Children First."
  • Baseball Coach and Associate Athletic Director Dan Rovetto was nominated by his peers to coach the Southern region team at the Florida Athletic Coaches Association (FACA) State All-Star Baseball Game. The game features some of the best players and coaches from Florida and will be attended by Major League Baseball organizations.
  • Dr. Tara Ellsley, an Upper School teacher, was accepted into the Advanced Placement Advocacy Fellowship Program.
  • The Southern Association for College Admission Counseling (SACAC) appointed our College Counseling Director as the new Mentorship Committee Co-Chair.
  • An Upper School teacher was appointed as chairperson of the NSU President's Faculty Research and Development Grant Competition committee.
  • An Upper School teacher is a microbiology cancer researcher at Waldemar Medical Research Foundation.
  • An Upper School teacher completed a doctoral program in Organizational Leadership with a minor in Curriculum Development.
  • Make-A-Wish Foundation of Southern Florida honored a grade 4 teacher with the 2012 Sharon Novak Lifelong Ambassador Award.
  • A teacher's feature-length documentary earned an Independent Spirit Award at the Ft. Lauderdale International Film Festival, was an Official Selection at the DocMiami International Film Festival and enjoyed screenings at the Boca Museum of Art and Cinema Paridiso.
  • One of five Northwestern University Distinguished Secondary Teacher Awards went to an Upper School teacher.
  • The Associate Head of Academic Affairs presented at the Association of Independent Schools of Florida (AISF) Annual Teaching & School Leadership Conference.
  • The Lower School media specialist recently completed a three-year position as a reviewer for the Florida Book Awards, Children's Literature division.
  • An Upper School teacher presented at the National Council of Teachers of English (NCTE) Convention.
  • An Upper School teacher was selected to serve as an AP Reader for Human Geography (for the third year) and was named 2012 State Champion Debate Coach (Public Forum).
  • A Middle School Associate Director was selected to participate in the 2012 Chinese Bridge Delegation.
  • An Upper School teacher, who has been the Broward County Science Fair Research Coordinator and a judge for the past 13 years, won the NSU Project for Instructional Excellence Award: Abiotic and Biotic Investigations of Estuary and Ocean Environments.
  • A Middle School teacher completed her Ph.D. degree in Conflict Analysis and Resolution.
  • An Upper School Associate Director was elected in a nation-wide vote to serve a four-year term on the Board of Directors (the youngest person to ever so serve) for the National Forensic League.